Wyoming High School Volleyball kicks off a new season this weekend with many games all over Cowboy State.

There are big tournaments in Cheyenne, Cokeville, Douglas, Lingle, Lovell and Riverton.

Here is the schedule for week 1. All schedules are subject to change. For any updates, please contact [email protected]

Thursday August 26:

Interclass

3A Lander to 4A Jackson, 4 p.m.

Opponent out of state

Rich, UT at 3A Kemmerer, 6 p.m.

Friday August 27:

Non-university opponent

Sheridan Soph. at 1A Arvada-Clearmont, 5 p.m.

Tournaments

Cheyenne Invitation

Thunder Basin at Cheyenne Central, 11 a.m.

3A Rawlins at 4A Cheyenne East, 11 a.m.

Campbell County vs. Natrona County, 12:30 p.m. (Center HS)

Laramie vs Rock Springs, 12:30 p.m. (Est HS)

Campbell County vs. Thunder Basin, 2 p.m. (Central HS)

Kelly Walsh vs. Laramie, 2 p.m. (EST)

Natrona County at Cheyenne Central, 3:30 p.m.

Rock Springs at Cheyenne East, 3:30 p.m.

3A Rawlins at 4A Cheyenne Sud, 3:30 p.m.

Campbell County vs. Rock Springs, 5 p.m. (East HS)

Kelly Walsh at Cheyenne South, 5 p.m.

Natrona County vs. Thunder Basin, 5 p.m. (Eastern HS)

Cokeville invitation

Grace, ID at 1A Cokeville, 9 a.m.

Preston, ID vs. 4A Star Valley, 9 a.m.

Bear Lake, ID vs. 4A Evanston, 9 a.m.

4A Green River vs. 3A Pinedale, 11:30 a.m.

West Side, ID vs. 3A Lyman, 11:30 a.m.

3A Mountain View vs. Star Valley JV, 11:30 a.m.

4A Green River at 1A Cokeville, 2 p.m.

4A Star Valley vs. West Side, ID, 2 p.m.

3A Mountain View vs. Bear Lake, ID, 2 p.m.

3A Pinedale v Grace, ID, 4:30 p.m.

3A Lyman vs. Preston, ID, 4:30 p.m.

4A Evanston vs. Star Valley JV, 4:30 p.m.

4A Green River vs. Grace, ID, 7 p.m.

4A Evanston vs. 3A Mountain View, 7 p.m.

3A Pinedale to 1A Cokeville, 9:30 p.m.

4A Star Valley vs. 3A Lyman, 9:30 p.m.

Star Valley JV vs. Bear Lake, ID, 9:30 p.m.

Dogger Invitational at Lingle (rolling time)

2A Pine Bluffs vs. 1A Kaycee, 9 a.m.

2A Lusk vs. 1A Upton, 9 a.m.

1A Rock River vs. 2A Sundance

Hulett in Lingle-Ft. Laramie

2A Pine Bluffs vs. 1A Upton

2A Lusk vs. 1A Kaycee

Rock River vs. Hulett

2A Sundance at 1A Lingle-Ft. Laramie

2A Pine Bluffs vs. 1A Hulett

Lusk vs. Sundance

Rock River vs. Upton

Kaycee in Lingle-Ft. Laramie

Pine Bluffs vs. Sundance

2A Lusk vs. 1A Hulett

Rock River vs. Kaycee

Upton in Lingle-Ft. Laramie

Douglas Bearcat Invitational at Douglas

While waiting for the calendar …

North Big Horn County Volleyball Tournament in Lovell and Cowley

2A Tongue River vs. 1A Meeteetse, 2:30 p.m.

Rocky Mountain vs. Wind River, 2:30 p.m.

2A Riverside to 3A Lovell, 3:30 p.m.

2A Greybull vs. 1A Burlington, 3:30 p.m.

1A Ten Sleep vs. Riverside JV, 3:30 p.m. (in RMHS at Cowley)

Tongue River vs. Riverside, 4:30 p.m.

2A Rocky Mountain vs. 1A Burlington, 4:30 p.m.

1A Ten Sleep vs. Greybull JV, 4:30 p.m. (in RMHS at Cowley)

1A Meeteetse at 3A Lovell, 5:30 p.m.

Greybull vs. Wind River, 5:30 p.m.

2A Riverside vs. 1A Meeteetse, 6.30 p.m.

1A Burlington vs. 2A Wind River, 6:30 p.m.

2A Tongue River at 3A Lovell, 7:30 p.m.

Rocky Mountain vs. Greybull, 7:30 p.m.

Riverton Invitation

Lander vs Thermopolis, 11 a.m.

3A Worland to 4A Riverton, 11 a.m.

1A Dubois vs Thermopolis JV, 11am

1A Saratoga vs. Kemmerer JV, 11 a.m.

2A Big Piney vs. 3A Powell, noon

3A Kemmerer vs 2A Shoshoni, noon

Cody vs. Sheridan, 1 p.m.

2A Big Piney vs. 3A Worland, 1 p.m.

2A Wyoming Indian vs. Cody JV, 1 p.m.

2A Shoshoni vs 3A Thermopolis, 2 p.m.

Lander vs. Powell, 2 p.m.

1A Dubois vs Big Piney JV, 2 p.m.

3A Kemmerer to 4A Cody, 3 p.m.

Sheridan at Riverton, 3 p.m.

2A Shoshoni at 4A Riverton, 4 p.m.

Kemmerer vs. Thermopolis, 4 p.m.

1A Saratoga vs. Powell JV, 4 p.m.

2A Wyoming Indian vs. Kemmerer JV, 4 p.m.

4A Cody vs. 2A Big Piney, 5 p.m.

4A Sheridan vs. 3A Worland, 5 p.m.

2A Wyoming Indian vs 1A Saratoga, 5 p.m.

1A Dubois vs. Worland JV, 6 p.m.

Winner 3A Lander vs Kemmerer-Thermopolis, 6 p.m. (Bracket Play)

Winner 3A Powell vs. Riverton-Shoshoni, 6 p.m. (Bracket Play)

Saturday August 28:

Class 1A

HEM at the Camp, noon

Midwest at Rock River, 1:15 p.m.

Opponent out of state

1A Guernsey-Sunrise at Banner County, NE, 10 a.m.

Tournaments

Cheyenne Invitation

Natrona County at South Cheyenne, 9 a.m.

3A Rawlins at 4A Cheyenne Central, 9 a.m.

Thunder Pool at Cheyenne East, 9 a.m.

Campbell County vs. Kelly Walsh, 10:30 a.m. (East HS)

Laramie vs. Natrona County, 10:30 a.m. (HS South)

3A Rawlins vs. 4A Rock Springs, 10:30 a.m. (Central HS)

Kelly Walsh at Cheyenne East, noon

Rock Springs at Cheyenne Central, noon

Thunder Basin at Cheyenne South, noon

Campbell County vs. 3A Rawlins, 1:30 p.m. (East HS)

Laramie vs. Thunder Basin, 1:30 p.m. (HS South)

Kelly Walsh at Cheyenne Central, 3 p.m.

Natrona County at Cheyenne East, 3 p.m.

Rock Springs at South Cheyenne, 3 p.m.

3A Rawlins against Laramie, 4:30 p.m. (HS Sud)

Cokeville invitation

Gold support = to be determined

Silver support = to be determined

Douglas Bearcat Invitational at Douglas

Bracket Play = To be determined

North Big Horn County Volleyball Tournament in Lovell and Cowley

Match Play = to be determined

1A Ten Sleep vs. Tongue River JV, 9 a.m. (at RMHS in Cowley)

1A Ten Sleep vs. Rocky Mountain JV, 11 a.m. (at RMHS in Cowley)

Riverton Invitation

Bracket Play = To be determined

2A Wyoming Indian vs. Big Piney JV, 8 a.m.

1A Dubois vs. Cody JV, 9 a.m.

2A Wyoming Indian vs Lander JV, 10 a.m.

1A Saratoga vs. Riverton JV, 11 a.m.

2A Wyoming Indian vs Worland JV, noon

1A Dubois vs Thermopolis JV, 1 p.m.

1A Saratoga vs. Worland JV, 2 p.m.

1A Dubois vs. Powell JV, 2 p.m.

1A Saratoga vs. Lander JV, 3 p.m.

10 of the most famous Wyomingites in history

We asked our listeners to tell us who they think is the most famous Wyomingite in history, here are the top 10 picks. NOTE: To be a Wyomingite you do NOT need to be born here, but you must have lived here for at least a year.

– 10 of the most famous Wyomingites in history


Source link

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *